ביקורת ספרים – גבי ניצן, בדולינה ופרא

גבי ניצן / בדולינה
זוהי אינה קריאה ראשונה של הספר, אלא שלישית לפחות, אך לא קראתי את הספר זה עשר שנים. אהבתי אותו היום יותר מאשר הפעם הראשונה בה קראתיו.
גבי ניצן (הכותב) קיבל את משימת חייו, לסקר את ביקורו של מלך ומלכת בדולינה (ממלכה דמיונית אך אמיתית לגמרי כהבטחת הכותב). מלך ומלכת בדולינה אינם מלכים רגילים, בסופו של הספר נגלה כי אורח החיים שלהם, המוצג לנו בספר, המשוחרר מכבלים חומריים (ורגשיים), הוא שהופך אותם למלכים.
לפעמים הספר מעמת אותך עם מחשבות פילוסופיות הרות גורל ולפעמים בשאלות הרות גורל איך לנגב חומוס, הכל הגיוני ורלוונטי כמובן. מעל הכל, בדולינה הוא ספר קסום, אגדה אמיתית המתרחשת בארץ ישראל שהיא משל בן ימינו לאורח חיים מאושרים.

כריכת הספר בדולינה של גבי ניצן ציירה איילת זורר איור של זוג על פסגת הר וורוד, אווירת מדבר וסיני (ים)

גבי ניצן / פרא
הגעתי לדובדבן של הקצפת של הספרייה שלי, אין ספק שפרא הוא אחד הספרים האהובים עלי.
אדם רוטשילד נולד בגוף של מישהו, אף אחד (כמעט) לא האמין לו בארץ כשהתעורר בבית החולים וטען בלהט שהוא לא מי שהם חושבים שהוא, אלא מישהו אחר, ילד בעצם, כמעט תינוק, שרק במקרה נולד לתוך הגוף הזה ובשנות העשרים לחייו.
אדם רוטשילד בורח לארצות הברית ואז מגלה שמישהו רודף אחריו. הוא בורח מאותו 'מישהו' ולא בטוח שהרדיפה אמיתית או בדמיונו, ואז פוגש את כדורי המלאך הגואל שלו שמוכר לו קרוואן בזיל הזול (רוטשילד נכון?!) מחשב ואפילו טנדר שיגרור הכול. מצטרף אליו בהרפתקאה פלוטו, כלב משוטט עם לב של אריה והוא בורח אל תוך המדבר.
תוך כדי הסיפור, אדם רוטשילד מגלה דברים הרי גורל על איך שהעולם בנוי ומה גבולות יכולותיו כמי ש'פספס' את שיעורי החיים החשובים בבית הספר היסודי, בתיכון, בעבודה, בקשרים הבין-אישיים ומגלה שיש לו יתרון מהותי על כל אלו. מי שאינו יודע על גבולות, לא יראה אותם.
הספר חציו מסע פילוסופי, חציו מסע ילדותי ושובה לב, ויתרתו (ויש יתרה אפילו שכבר ספרתי שני חצאים) סיפור מותח שאנו רוצים להגיע לקיצו.
הרעיון הגולמי בספר גאוני, הסיפור המוביל את עלילת המתח הראשית (ויש גם משנית) מושתת על רעיונות אקולוגיים ותפיסתיים שחשוב שכל אדם המהלך על הארץ ידע.
בהחלט ממליצה. רוצו לקרוא. הספר לא איבד את הרלוונטיות שלו מהיום שפורסם והוא על-נצחי בעיני, אף יותר מבדולינה.

כריכת הספר פרא של גבי ניצן, איור של כביש הנמשך אל אין סוף, אזור מדברי, טנדר מרחוק סוחב קראוון, רגל יחפה מבצבצת בפינת האיור

בתוך הוואדי

אל לב הכרמל עלו ובאו חזירי הבר – אלו, הפכו את העיר לשדות הליקוט שלהם רומן הביכורים של ליבת סומך שטרית יוליה בורחת עם בנה

קרא עוד »

לרכישת הספר 'בתוך הוואדי'

במהדורה דיגיטלית

למעבר לרכישה באתר 'עברית'

מהדורה דיגיטלית
לחצו כאן!

כל מה שמעניין

כל הקטגוריות על הכתיבהרשומות על דברים שגיליתי תוך כדי בניית עולמות על דפי הנייר, עולמות שהיו קיימים קודם לכן רק בראשיקרא עוד..הרהורים טכניים ואחרים על

קרא עוד »
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp