אז מה קראתי השבוע?

תמיד חלמתי שארשום את כל הספרים שאני קוראת. כעת כשאני אוחזת בבלוג משלי יש לי את ההזדמנות לעשות זאת. אז התחלתי פינה קצרה משלי, מקווה שאמשיך בה בעקביות לפחות פעם בחודש כש'אפול' על נגלה של ספרים טובה ששאלתי מהספרייה, כפי שקרה לי בשבוע שעבר שבו קראתי מגוון מעניין של ספרים.
אציג הספרים בקצרה ובהמשך אפרט על כל ספר וספר.
התחלתי עם שנת המבול של מרגרט אטווד, אפוקליפסה מבית היוצר של 'סיפורה של שפחה', המשכתי עם בר התרנגול של ג'ון גרישם, מתח־דרמה מעולם המשפטנים, המשכתי לקצת רומנטיקה של אילת סווטיצקי 'גנבת החלומות', אישה בסיום גירושים המתחילה מחדש במקום ישן וב'גבר מושלם' של לינדה הווארד, המתחיל כרומן והופך מהר מאוד לספר מתח בלשי. משם עברתי לספק ספר מתח ספק ספר פסיכולוגי 'ג'ין האלמונית'. לסיום קינחתי בשני ספרים דיגיטליים - 'הבית הריק' של עודד פרי - ספר מתח על משפחה העוברת לבניין הצופן תעלומה השוכן סמוך למכון ויצמן ברחובות, ואב המשפחה נקלע לתסבוכת מסתורית, וסיימתי בספר 'הילדה מהקומה הרביעית' של דנה ברגר־סמט, ספר מתח על רקע מוות פתאומי המתחיל פרשת בילוש אותה המסופרת מפי החבר הכי טוב של מי שנמצאה מתה.
כל הספרים היו טובים, זורמים, עם עלילה שהחזיקה אותי בקריאה רצופה (אחרת לא הייתי מסיימת את כולם בשבוע 🙂
אם אנסה לנחש איזה ספר יישאר בזיכרוני (שזו ההגדרה מבחינתי לספר משמעותי מבחינתי - ספר נזכר להבדיל מספר להעביר את הזמן שנשכח מהר), אני חושבת שאלו יהיו 'הבניין' הריק של עודד פרי ו'בר התרנגול' של ג'ון גרישם. האחרון כתוב טוב יותר לטעמי, אבל קשה להתחרות בג'ון גרישם בעל קילומטרז' מרשים של ספרים. שנת המבול גם נחמד, הבעיה שאני סבורה שיש לו המשך כי הוא מרגיש שנעצר באמצע (אם מישהו יודע - אשמח אם תספרו לי).

ערימת ספרים שקראתי, מעל שנת המבול

שנת המבול / מרגרט אטווד
כנרת הוצאה לאור - 2012
אפוקליפסה מבית היוצר של 'סיפורה של שפחה'. הספר עובר דרך מסות של 'הגננים' דת חדשה הדוגלת בטבעונות ושמירה על הטבע שצצה על רקע משבר קיומי עולמי. צללים של שלטון כוחני מובאים דרך סיפורם של הדמויות המרכזיות. טובי, הבורחת ממועדון חשפנות ממוסד אל הגננים. רן, שהגיעה אל הגננים כילדה ונשארת בחיים בשלב המבול הצחיח, זה שהרג כמעט כל חי. לסיפור יש מקצב של ספר מתח, מאוד רציתי להבין מה פירוש המבול, מה גרם לו, האם הדת החדשה הפכה לשולטת ושאלות נוספות. אלו לא הובהרו לגמרי. אני סבורה כי אמור להיות ספר המשך ל'שנת המבול' כי בסופו של הספר, לא כל הקצוות נסגרו מבחינתי וההרגשה שהסיפור נקטע באמצע. סך הכל ספר טוב, מזכיר בכתיבתו את סטפן קינג, הן בריבוי פרטים מעת לעת, מה שנותן את האווירה הקשה, והן בשל האופל של חזון אחרית הימים שהזכיר לי את העמדה. אין מה להשוות. העמדה הרבה יותר טוב.

בר התרנגון גון גרישם - כריכה

בר התרנגול של ג'ון גרישם,
מודן הוצאה לאור - 2018
ספר מתח־דרמה אופייני של ג'ון גרישם על עולם המשפטנים. הפעם גיבוריו אינם עורכי דין, אלא כאלו שחולמים להיות עורכי דין ומגלים כי הם עמוק בחובות בגלל חלומותיהם אלו. בלית ברירה, הם שוברים את המחסומים ועוברים לצד השני, לא במובן במטפורי, אך לא אגלה יותר מדי פרטים כדי לא להכניס ספויילרים מיותרים. הספר מציף בעיה חריפה עימה מתמודדים סטודנטים למשפטים נוכח היצף השוק בעורכי דין. הבעיה קיימת גם בארץ, אך כנראה בארצות הברית היא חמורה עוד יותר וזאת למדתי מהספר. הספר כתוב נפלא כמו כל ספריו של ג'ון גרישם. אפשר ויש לו ספרים טובים יותר, אך זהו בהחלט ספר חביב שכדאי לקרוא.

גנבת החלומות של סווטחסקי - כריכה

'גנבת החלומות' מאת אילת סווטיצקי, הוצאה עצמית, 2020.

רננה שקד, כמעט 40, מוצאת עצמה מתגרשת מבעלה שסירב כל השנים לילד עוברת מהעיר הגדולה, עוזבת קריירה מצליחה ומתחילה מחדש במקום ישן - הקיבוץ בו נולדה וגרה בילדותה. הספר רומנטי נוטה לארוטיקה במקומות מסוימים. העלילה קולחת ומתגבשת במסלול המתאים לספרים מהג'אנר הזה. ועדיין, ההתלבטויות, הקשיים והמצוקה שעוברת הגיבורה מוחשיים ומתוארים בשפה יפה וציורית. כך גם מתוארת ההפרדה הקיבוצית של בתי הילדים יפה ואותנטי ומשתלבת יפה בבניית דמות הגיבורה. והחשוב מכול, העלילה זורמת ונשארת במתח אחיד עד שרוצים להגיע לסוף. ממליצה לקרוא למי שרוצה להעביר כמה שעות שקטות ונעימות.

כריכה - גבר מושלם

'גבר מושלם' מאת לינדה הווארד - אור-עם 2002
זהו מותחן מפרי עטה של סופרת הנוטה לכיוון רומנים רומנטיים ומותחנים רומנטיים. אני לוקחת ספר בסגנון הזה בכל פעם כמעט. מסוג הספרים הזורמים-קלילים, שלא דורשים מחשבה מאומצת, אך נשכחים לאחר שעה-שעתיים. אחרי עשרה עמודים הוא נראה לי מוכר, אחרי עשרים עמודים כבר הבנתי שקראתי אותו בעבר. ארבע חברות מחברות רשימת תכונות ומאפיינים הדרושים לגבר 'המושלם', לפי הגדרתן עד לפרטי פרטים מביכים. ה'רשימה' ללהיט הסטרי והן יוצאות בעל-כורחן מאלמוניותן. ומשמתגלה זהותן, הפסיכי התורן יוצא למרדף אחר הנשים החצופות שהעזו להערים דרישות על המין הגברי. על אף שקראתי אותו בעבר הלא רחוק, לא הפריע לי לקרוא בו שוב. בפרט שבהיותו מזן הספרים ה'נשכחים' לא זכרתי את העלילה לפרטי פרטים והסוף עדיין היה מסקרן. הקיצר, ספר נחמד להעביר איתו טיסה, או תור לרופא 🙂

גין האלמונית כריכה

'גין האלמונית' מאת ויקטוריה הלן סטון, הוצאת מטאור 2018
אישה סוציופתית מחפשת נקמה. זו תמצית הסיפור. ג'ין מתחילה לעבוד אצל האקס של חברתה שהתאבדה בגללו, מושכת אותו אליה, מתחילה לצאת איתו, מקרבת אותו אל קיצו, כך לפחות אנחנו חושבים.
הכתיבה קולחת, הסיפור מעניין, הצגת דרכי החשיבה של האישה המודעת ללקותה מעניינת, לא בטוחה עד כמה אמינה. אני חושבת שהדבר שהפריע לי שבד"כ נשים אינן מוצגות בספרות כסובלות מהפרעת אישיות ספציפית זו. אני גם לא בטוחה שהגיבורה אכן כזו, שכן המניע שלה, דבוק היטב ברגשותיה - ולכך אין הסבר ממצה.
הספר מעניין, תוך כדי סקרן אותי וגרם לי קצת לחשוב על הצגת הדמות הסוציופתית באופן שהוצג, ובכללי הספר כתוב טוב.
ברמה האישית, סיימתי לפני שבוע ולא זוכרת מה הסוף, מתארת לעצמי שתוך חודש גם אשכח איך התחיל...בקיצור, נחמד להעביר את הזמן, אך נשכח במהרה.

כריכה - הבניין הריק - פרי

'הבית הריק' מאת עודד פרי
ספר מתח ישראלי המתחיל במשפחה העוברת דירה לבניין נחשק ליד מכון וייצמן ברחובות, השוכן בסביבה פסטורלית עם עצים וירוק סביב לו. ההתחלה סוחפת, הכתיבה רהוטה ויפה. הסיפור מסופר בגוף ראשון מפי אב המשפחה ונכנס להילוך גבוה כבר בתחילתו. העלילה מעניינת ומותחת, משהו באמת לא בסדר, דברים מוזרים קורים. המספר נתקל בתעלומה וחובר לאחרים לעזרה ומשם מסתבך במשהו שבפירוש לא יטיב עם חיי משפחתו. התעלומה סובבת מיסטיקה יהודית מעורבת בתיאוריות פיזקליות מתחכמות המעוררות מחשבה. לא אספר יותר מזה כי אני עלולה להרוס, רק אסכם שהסוף מפתיע ואתה רוצה להגיע אליו כל הקריאה.
שווה לקרוא, בהחלט.

הילדה מהקומה הרביעית - כריכה

'הילדה מהקומה הרביעית' מאת דנה ברגר־סמט
הספר מתחיל בבליינ־דייט ומשכך מעורר ציפייה מסויימת לרומנטיקה. זו מתפוגגת במהרה אך חוזרת בשלב מאוחר יותר ולא אגלה מעבר לכך. אישה צעירה נמצאה מתה מתחת לחלון ביתה. החבר הכי טוב שלה מסרב להאמין שהיא התאבדה ומתחיל לחקור אחר האמת. העלילה מתפתלת סביב ניסיונות החקירה ומביאה עימה עוד ועוד גילויים מפתיעים. הספר כתוב יפה ורהוט, קל לקרוא ולהתחבר אליו. העלילה עצמה נושקת לנושא הפדופיליה ובהקשר הזה, שמו של הספר מרמז על הנושא. הבעיה הגדולה שלי עם הספר הייתה השמות. היו הרבה דמויות והכותבת השתמשה בשמות שכיחים מאוד. בד"כ אני לא משתדלת לזכור יותר מדי את שמות הדמויות, וזה לא משנה לי. ברוב הספרים הדמויות מאובחנות זו מזו בהקשרים של מיקום, תיאור תכונה מובהקת זו או אחרת, הקשרים הנוצרים מדיאלוגים וכו', ובאיזשהו שלב מתחילים לקשר את השם לדמות והכל מתחבר. בספר הזה, התקשתי לעשות זאת באופן אינטואטיבי ולפעמים הגעתי עד לסוף הקטע מבלי להבין עם מי הגיבור דיבר בעצם. בסוף הספר הדברים הסתדרו, הקצוות נקשרו ורוב הפרטים והעובדות התחברו. הסוף עצמו מפתיע.
בסך הכל ספר טוב ששווה קריאה.

הוצאת ספרים libooks

חזון ההוצאה לאור

ההוצאה לאור Libooks יוסדה בשנת 2021 על ידי ליבת סומך שטרית. המודל לפיו פועלת ההוצאה הוא מודל ייחודי, אשר משלב בין יעילות וזהירות לבין רצון

קרא עוד »

לרכישת הספר 'בתוך הוואדי'

במהדורה דיגיטלית

למעבר לרכישה באתר 'עברית'

מהדורה דיגיטלית
לחצו כאן!

בתוך הוואדי

אל לב הכרמל עלו ובאו חזירי הבר – אלו, הפכו את העיר לשדות הליקוט שלהם רומן הביכורים של ליבת סומך שטרית יוליה בורחת עם בנה

קרא עוד »