אז מה קראתי השבוע 20-13 לאוגוסט 2021

זוהי סקירה עבור הספרים שקראתי בשבוע שחלף. התחלתי עם חברות טובות לנצח מאת ג'ניפר וילנר, שמתחיל בחברת ילדות שמגיעה לביקור פתע המוביל להתרחשויות מפתיעות. לאחר מכן, קראתי את הפיתוי של גרייסי מאת סנטה מונטיפיורי, שהייתי בטוחה שהוא רומן קיטשי לחלוטין, אך היה ענוג והפתיע אותי לטובה. המשכתי לנורה רוברטס - המקור, מתרחש בעתיד של עוד כמה שנים כמיטב דמיונה של המספרת, ומתחיל ברצח מסתורי של רופא המבצע ניתוחי קוסמטיקה יוקרתיים שלכאורה אין כל סיבה הגיונית להירצחו. המשכתי עם 'עגלות' של טל בדיחי, המספר על צעירה המגיעה לעבוד בארה"ב בעגלות ועל הטלטלות הרגשיות והפיזיות של העבודה. המשכתי במרגרט אטווד 'סיפורה של שפחה', לאחר שקראתי את שנת המבול שלה בתחילת החודש וגיליתי שהספר הזה, זהה כמעט לסדרה באופן די מאכזב. קינחתי ב'היפי' של פאולו קאולו, המספר על פאולו הצעיר, שנסע פעם באוטובוס אל סוף העולם ועל ההרפתקאות שעבר בעת ההיא.
את כל הספרים קראתי עד סופם, הכתיבה הייתה טובה ורהוטה ועודדה אותי להמשיך ולקרוא. אם אנסה לנחש איזה ספר יישאר בזיכרוני (ההבחנה בעיניי בין ספר טוב ונזכר, לספר חמוד ונשכח), אני חושבת שאלו יהיו 'הפיתוי של גרייסי' שכנראה אזכור שהוא היה טוב מציפיותיי ממנו, גם אם לא אזכור את העלילה באופן מלא, ואת 'עגלות' שנתן תמונה ריאליסטית כנה למדי של סצינת העגלות בקניונים בארה"ב.
שני ספרים שלא נכנסו לרשימה כי התחלתי ולא סיימתי היו 'בחורה מעיירה קטנה' של לה-וירל ספנסר שלקחתי בתקווה שזה יהיה רומן דבילי שקל לקרוא. אחרי פרק נזכרתי שכבר קראתי בעבר וזאת לפי הפרק הראשון, זמרת מפורסמת ועשירה שאולצה לבוא לעיירת הולדתה לסעוד את אימה לאחר ניתוח. אחרי שני פרקים נזכרתי שנטשתי באמצע כי היה משמים, אז זנחתי אותו שוב. ספר נוסף היה 'תיק רצח' של טוני פרסונס, שקיוויתי שיהיה ספר מתח קליל יחסית, אך הדמויות לא התחברו, העלילה לא זרמה ואני אפילו לא זוכרת איך התחיל ומה הבנתי ממנו. נטשתי די מהר מבלי לתת לו יותר הזדמנות כי החיים קצרים.

'חברות טובות לנצח' מאת ג'ניפר וילנר (מודן הוצאה לאור 2011 316 עמ' מודפסים)
אדי דאונס זוכה לביקור מפתיע כשואלרי חברתה מהילדות מגיעה לבקר אותה 15 שנים לאחר שלא דיברו. הן היו שכנות והחברות הכי טובות אז כשואלרי עברה להתגורר בבית סמוך לבית ילדותה של אדי. אדי הייתה אז שמנה ודחויה חברתית, ואלרי יפה, תוססת ומקובלת חברתית ועדיין הן התחברו ולא נפרדו עד לאירוע טראומטי שבגללו הפסיקו לדבר. ופתאום ואלרי מגיעה עם כתם דם על בגדיה ומבקשת עזרה, ואדי מוצאת עצמה בתסבוכת שאינה מבינה איך נקלעה אליה בכלל. עברן המשותף נחשף טיפין טיפין ככל שהעלילה הקצבית מתקדמת. הספר כתוב היטב, מסקרן ומותח. אולי לא אזכור את העלילה המלאה עוד כמה חודשים אך סצינה אחת תיחרט בראשי לעד (עמ' 48 שם) - "גברת אדלר, שתמיד אמרה תקראו לי נעמי, נראתה כמו בייביסיטר חסרת סבלנות המחכה שהוריה האמיתיים של ואלרי יחזרו הביתה וישחררו אותה מחובותיה כדי שתוכל להמשיך לחיות את חייה הממשיים."
לסיכום שווה קריאה.

'הפיתוי של גרייסי' מאת סמטה מונטיפיורי (ידיעות ספרים 2019, 388 עמ' מודפסים)
גרייסי, אלמנה, אימא וסבתא, מחליטה להירשם לקורס בישול בטירה נידחת באיטליה. המעשה מפתיע את חברותיה הפנסיונרית המשועממות ויותר מכך את בתה. קרינה, בתה של גרייסי, אישה עסוקה שבתה בת השבע-עשרה אנסטסיה מרגישה שאינה רוצה להיות איתה בכלל. המעשה הספונטני והפזיז של גרייסי מוביל למסע של שלוש דורות שהופך לחשיפת סיפור חייה של גרייסי, סיפור המתברר כהרפתקני ורומנטי מאין כמוהו. כמובן כי כל אחת מהנשים תעבור שינוי מהותי בסופו של המסע וזה יגיע לקיצו הקיטשי והמתוק. ציפיתי לרומן רומנטי וקיבלתי ספר שהוא קצת יותר מכך, הדמויות מורכבות יחסית, אך לא מתוסבכות מדי, העלילה מתפתלת אך לא לכיוון של מותחן. בסך הכל ספר קליל וחמוד שאזכור שהוא הפתיע אותי לטובה.

'המקור - מוות' מאת נורה רוברטס (אור-עם, 2007, 398 עמ' מודפסים)

ד"ר וילפרד אייקוב, מומחה לשחזור ניתוחי יופי, חלוץ בתחומו, נרצח במשרדו. במצלמת הביטחון רואים אישה יפה להפליא רוצחת אותו בקור רוח ונעלמת כמו הרוח. ברור כי היא מקצוענית, אך מי ירצה להרוג אדם שנראה כי לאף אחד אין מניע להורגו.
בלשית המשטרה איב דאלאס, מנסה להתחקות אחר הרוצחת ומגלה קן צרעות המעורר דילמות מוסריות קשות.
את הספר קראתי בעבר. זה קורה לי פעמים רבות שאני מגלה תוך כדי הקריאה שאני יודעת מה אמור להתרחש הלאה. לפעמים זוכרת סצנה זו או אחרת במדויק. זה לא מפריע לי. כשקוראים כל כך הרבה כמוני מתרגלים לכך. הספר גם כך מטרתו להעביר כמה שעות מהנות וחסרות מחשבה בטרדות היומ-יומיות. משכך, המשכתי לקרוא בו למרות שזכרתי בכלליות איך הוא מסתיים, ונהניתי ממנו גם הפעם. העביר כמה שעות בכיף ומילא מטרתו בעולם. בידור נחמד.

עגלות - טל בדיחי

'עגלות' מאת טל בדיחי (מודן הוצאה לאור, 2019, 326 עמ' מודפסים)

נטע נוסעת לעבוד בעגלות בארצות הברית. כמו רבים מהצעירים שעושים זאת, היא חולמת על מכה מהירה וקלה, רווח נאה שאי אפשר לעשות בעבודה במשק שבקיבוץ ילדותה. המספרת לוקחת אותנו דרך האכלוס בדירת שותפים בפרוור חדגוני בארה"ב, אל ההתלמדות הקצרה בה לומדת נטע למכור מוצרי ים המלח וטיפוח למשועממי ארצות הברית ה'טחונים' בכסף, דרך הספקות המוסריות המועטות שיש לה, השינויים החברתיים שעוברת ומשקפת מעט על הקהילה של הישראלים העובדים בעבודות כאלו. ניכר שהסופרת מכירה את התופעה כי היא מיטיבה לתאר אותה. התחושות עוברות מגועל, יראה, פקפקנות שמישהו יכול להיות כל כך אדיוט, ביקורתיות ואפילו זעם על כל הסיטואציה. המציאות הישראלית העכשווית של העגלות עוברת, ועוברת טוב. ספר שאני חושבת שאזכור גם בעוד כמה שנים, שזו מחמאה אדירה בעיני. שווה קריאה.

'סיפורה של שפחה' מאת מרגרט אטווד (כנרת הוצאת לאור, 2012, 351 עמ' מודפסים)
שלפרד היא שפחה במובן העתידני של המילה. אטווד יוצרת עתיד משל עצמה, בו הילודה מתמעטת, הנשים חוזרות למקומן ה'טבעי' במטבח והגברים תופסים פיקוד באופן כמעט מלא. שלפרד נכנסת לביתו של מפקד על מנת להרות את הבן שלו ושל אשתו, כן, הילד יהיה שייך לאשת המפקד ולא לשפלרד, כפי שהילדים שנותרו נאספו על ידי השלטונות והועברו לבתים 'ראויים'. הספר מעורר מחשבה על עתיד שיכול שיהיה אפשרי בסיטואציה לא בלתי נתפסת על הדעת. אסון עולמי הדוחק את האנשים לצייתנות מבוהלת עד שהם מוצאים עצמה לכודים בעולם חדש עם כללים וחוקים שאין להפר, אלא אם אתה רוצה להיסקל באבנים, ולא במובן המטפורי של המילה.
החיסרון היחיד בספר הוא העובדה שהוא זהה כמעט לחלוטין לסדרת הטלוויזיה המבוססת עליו. אפילו היו מקומות בו הסדרה הטלוויזיונית נתנה פירוט רב יותר על המציאות ההיא. פגם זה מאכזב בעיני. היות ולגישתי הספר תמיד עולה על העיבוד הטלוויזיוני. במקרה הזה אי אפשר להגיד כך. הסדרה לטעמי טובה יותר.

כריכת ספר היפי של פאולו קאולו

'היפי' מאת פאולו קאולו (משכל הוצאה לאור, 2018, 252 עמ' מודפסים)
בשנות השישים של המאה העשרים, אוטובוס קסום היה נוסע מאמסטרדם ועד קטמנדו אשר בנפאל הרחוקה. פאולו קאולו עלה עליו כשהיה צעיר. הסיפור אינו קסום כ'אלכימאי', אינו פורץ דרך באותו המובן, אלא הוא סיפור קליל ונעים על צעיר שמחפש משמעות לחייו, ומגלה כי היעד הסופי אינו בהכרח המטרה של דרכו. הסיפור עצמו מתפתל כדרכו של אותו האוטובוס, משלב בין סיפורו של פאולו הצעיר ובין סיפורה של קרלה, הולנדית היפית המחפשת את עצמה ומדגים הווייה ייחודית של חיים צפופים ודחוסים באוטובוס אחד, בו לכול אחד קול משלו. ספר חמוד שאזכור בשל הכריכה הצבעונית שלו והסיפור הייחודי, אבל אינו משנה חיים. שווה קריאה בסך הכל.

הוצאת ספרים libooks

חזון ההוצאה לאור

ההוצאה לאור Libooks יוסדה בשנת 2021 על ידי ליבת סומך שטרית. המודל לפיו פועלת ההוצאה הוא מודל ייחודי, אשר משלב בין יעילות וזהירות לבין רצון

קרא עוד »

לרכישת הספר 'בתוך הוואדי'

במהדורה דיגיטלית

למעבר לרכישה באתר 'עברית'

מהדורה דיגיטלית
לחצו כאן!

בתוך הוואדי

אל לב הכרמל עלו ובאו חזירי הבר – אלו, הפכו את העיר לשדות הליקוט שלהם רומן הביכורים של ליבת סומך שטרית יוליה בורחת עם בנה

קרא עוד »